Poniedziałek, 22 czerwca 2026
Imieniny: Paulina, Flawiusz, Innocenty

Nagroda Artystyczna Prezydenta Białegostoku 2025: cztery wyróżnienia i koncert w operze

To był wieczór, w którym na jednej scenie spotkały się teatr, muzyka, działalność społeczno-kulturalna i pamięć o przemysłowym dziedzictwie miasta. W niedzielę (21 czerwca) w Operze i Filharmonii Podlaskiej wręczono Nagrody Artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku za 2025 rok. Laureatami zostali: Katarzyna Herman, Zespół Szeptucha, Nie Teatr oraz Anna Skorko.

Gala miała nie tylko uroczysty charakter, ale też symboliczny wymiar - pokazując, jak różnymi drogami można budować rozpoznawalność Białegostoku. W tym roku do nagrody zgłoszono 26 kandydatur, a kapituła wyłoniła czworo laureatów. Wydarzenie uświetnił koncert Ani Dąbrowskiej.

Kim są laureaci i za co otrzymali wyróżnienia

Nagrody przyznano w kilku odsłonach artystycznej aktywności: od dorobku scenicznego po konsekwentne działania instytucjonalne i projekty przywracające miejską pamięć. Każde z wyróżnień akcentuje inny fragment kulturalnej mapy Białegostoku.

  • Katarzyna Herman otrzymała nagrodę w uznaniu całokształtu działalności artystycznej.
  • Zespół Szeptucha - w składzie: Katarzyna Antosiewicz, Tomasz Kamiński, Marcin Mickiewicz, Piotr Romaniuk i Paweł Szuszkiewicz - został doceniony za wydanie płyty live z koncertu na festiwalu Pol’and’Rock oraz za całokształt działalności.
  • Nie Teatr nagrodzono za konsekwentne rozwijanie autorskiej formuły miejsca spotkań ze sztuką.
  • Anna Skorko, prezeska Fundacji DOM i inicjatorka projektów przywracających pamięć o Białostockich Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Fasty”, otrzymała wyróżnienie za całokształt dotychczasowej działalności.

Głos miasta i kulisy naboru

Podczas gali podkreślano, że nagrody mają honorować zarówno twórców, jak i instytucje, które regularną pracą wzmacniają kulturalny wizerunek stolicy Podlasia. Prezydent Białegostoku zwracał uwagę na różnorodność dziedzin reprezentowanych przez tegorocznych laureatów i ich znaczenie dla promocji miasta.

Dzisiejsza uroczystość była okazją do uhonorowania osób i instytucji, które swoją pasją, talentem i konsekwentną pracą budują kulturalną markę Białegostoku. Tegoroczni laureaci nagrody artystycznej reprezentują różne dziedziny sztuki i aktywności społeczno-kulturalnej, ale łączy ich jedno – wyjątkowy wkład w rozwój naszego miasta. Gratuluję wszystkim wyróżnionym i dziękuję za to, że swoją twórczością inspirują mieszkańców oraz promują Białystok w Polsce i poza jej granicami.

prezydent Białegostoku

Zainteresowanie konkursem potwierdza liczba zgłoszeń. Jak podano, najwięcej wniosków dotyczyło kategorii artystycznej za dokonania twórcze w różnych dziedzinach sztuki - m.in. filmie, fotografii, muzyce, plastyce, tańcu i teatrze. Ostatecznie jednak wyróżnienia trafiły do czworga laureatów, których działalność w ostatnim czasie najmocniej wybrzmiała na tle lokalnej sceny.

Wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej domknął koncert Ani Dąbrowskiej, stanowiąc muzyczne podsumowanie gali i akcentując, że Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku ma być nie tylko formalnym wyróżnieniem, ale też świętem kultury - widocznym i dostępnym dla mieszkańców.

Źródło: zobacz oryginał
Udostępnij:
KN

Katarzyna Niemcewicz

Młodsza redaktorka, pisze o ludziach i kulturze Białegostoku: rozmowy, reportaże i zapowiedzi wydarzeń.

Więcej artykułów →

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!