Niedziela, 28 czerwca 2026
Imieniny: Ireneusz, Leon, Florentyna

204 spektakle bez własnej sceny. Teatr Dramatyczny zamyka sezon i mówi, co dalej z remontem

Teatr bez własnego budynku, a jednak z rekordowo gęstym kalendarzem i widzami w niemal każdym zakątku miasta. Tak wyglądał sezon 2025/2026 w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, podsumowany podczas konferencji prasowej z udziałem kierownictwa instytucji oraz przedstawicieli Samorządu Województwa Podlaskiego.

Najbardziej wymowna liczba tego sezonu to 204 przedstawienia zagrane w ciągu dziesięciu miesięcy. I to w sytuacji, gdy teatr nadal funkcjonuje bez swojej sceny. Zamiast zamykać się w ograniczeniach, zespół postawił na mobilność: spektakle trafiały do widzów w różnych przestrzeniach Białegostoku - od Kina Ton, przez uczelniane aule, po sale teatralne szkół.

Repertuar na walizkach: ponad 20 tytułów i 5 premier

W repertuarze znalazło się ponad 20 tytułów, a w mijającym sezonie przygotowano 5 nowych propozycji. O ich charakterze - od czarnego humoru, przez emocjonalne historie, po lokalną komedię z kryminalnym wątkiem - mówił Marek Tyszkiewicz, Zastępca Dyrektora Teatru odpowiedzialny za część artystyczną.

  • „Trup” - spektakl utrzymany w tonie czarnego humoru
  • „Koncert” - przedstawienie o bardziej poruszającym, emocjonalnym ciężarze
  • „Skrzyneczka bez pudła” - lokalna komedia z kryminalnym wątkiem
  • „Pies Kobieta Mężczyzna” - premiera przygotowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, o relacjach, emocjach i potrzebie bliskości
  • „Matka Courage i jej dzieci” - pokazana w nowej przestrzeni: hali Politechniki Białostockiej

Do repertuaru wrócił też „Kopciuszek”, co - jak podkreślano - było ważnym elementem oferty dla najmłodszych widzów i rodzin.

„Był to bardzo pracowity sezon, w repertuarze mamy ponad 20 tytułów, pozwolę sobie wspomnieć o 5 nowych, które pojawiły się w tym sezonie. (…) Szczególne zainteresowanie publiczności wzbudziła przygotowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru premiera spektaklu „Pies Kobieta Mężczyzna”. I oczywiście „Matka Courage i jej dzieci” w zupełnie nowym miejscu – wzbogaciliśmy naszą mapę wyczynów artystycznych o halę Politechniki Białostockiej, wznowiliśmy także „Kopciuszka”…”

Marek Tyszkiewicz, Zastępca Dyrektora Teatru

Międzynarodowe wyjazdy i dialog kultur: od Macedonii Północnej po „Kierunek Wschód”

Sezon 2025/2026 przyniósł także mocną aktywność poza granicami kraju. Teatr zrealizował projekt „Kierunek Szekspir II”, prezentując polską kulturę podczas Bitola Shakespeare Festival w Macedonii Północnej. Widzowie festiwalu zobaczyli „Wieczór Trzech Króli” w reżyserii Igora Gorzkowskiego.

Równolegle Białystok ponownie stał się miejscem spotkania artystów z regionu Europy dzięki dziewiątej edycji festiwalu „Kierunek Wschód”. Na festiwalowych scenach wystąpili goście z Gruzji, Macedonii Północnej, Białorusi, Serbii i Armenii, a także zespoły z Polski. Organizatorzy podkreślali, że wydarzenie utrzymuje swój charakter platformy wymiany doświadczeń i rozmowy kultur.

Edukacja i publiczność: od warsztatów po 20 lat Bajkowych Poranków

Podsumowanie sezonu nie ograniczało się do liczb frekwencyjnych i premier. Ważnym filarem działalności pozostały działania edukacyjne: warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i seniorów oraz szkolenia dla nauczycieli prowadzone w ramach projektu „Teatr – Lubię to!”. W czerwcu w regularnych zajęciach uczestniczyło ponad sto osób, które przez cały rok pracowały pod opieką aktorów i instruktorów.

Szczególnie mocno wybrzmiał również jubileusz 20-lecia Bajkowych Poranków - inicjatywy, na której, jak przypominano, wychowało się już kilka pokoleń młodych widzów. Rocznicowe spotkanie zgromadziło dzieci, rodziców oraz przyjaciół teatru, a jego przekaz był prosty: nawet w okresie remontu kultura może łączyć i budować lokalną wspólnotę.

Remont trwa, teatr gra dalej. Kiedy powrót do siedziby?

Podczas konferencji nie zabrakło także tematu, który od miesięcy towarzyszy białostockiej publiczności: brak stałej sceny. Ireneusz Gliniecki, Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, dziękował zespołowi za kolejny sezon w wynajmowanych przestrzeniach i zapowiedział, że taka sytuacja utrzyma się jeszcze przez następny sezon. Wskazał też planowany moment odbioru budynku.

„Chciałbym serdecznie podziękować dla całego zespołu za ten kolejny sezon artystyczny poza siedzibą naszego Teatru, ciągle jesteśmy w różnych, wynajmowanych przestrzeniach i tak będzie jeszcze przez kolejny sezon. Planujemy odbiór budynku już od sezonu 2027/2028. (…) dziękuję naprawdę wszystkim: zespołowi artystycznemu, technicznemu, administracji i dziękuję wszystkim naszym partnerom.”

Ireneusz Gliniecki, Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

O postępie prac mówiła także Anna Maria Dobrowolska-Cylwik, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Zwróciła uwagę, że mimo inwestycji teatr utrzymał poziom artystyczny i rozwinął ofertę, docierając do środowisk, do których w tradycyjnym modelu instytucji bywało dalej.

„Szanowni państwo, jak państwo sami słyszeliście, wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, inwestycje zostaną zamknięte a wkrótce pięknie wyremontowany teatr zostanie oddany mieszkankom i mieszkańcom miasta Białegostoku. Mimo budowy Teatr nie obniżył poziomu artystycznego, ta ilość premier, jakość i oferta edukacyjna się rozrasta i trafia do różnych środowisk.”

Anna Maria Dobrowolska-Cylwik, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

Sezon 2025/2026 zakończył się więc z jasnym wnioskiem: instytucja działa w rozproszeniu, ale nie traci kontaktu z publicznością. Adresy się zmieniają, natomiast zespół i widzowie pozostają - a to oni wyznaczają, gdzie w danym momencie jest teatr.

Źródło: zobacz oryginał
Udostępnij:
KN

Katarzyna Niemcewicz

Młodsza redaktorka, pisze o ludziach i kulturze Białegostoku: rozmowy, reportaże i zapowiedzi wydarzeń.

Więcej artykułów →

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!