Andrzej Borkowski

Biskup prawosławny
06.10.1974 Białystok

Biografia

Andrzej Borkowski urodził się 6 października 1974 w Białymstoku. W Supraślu wstąpił do monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa, gdzie 8 czerwca 1993 roku złożył śluby zakonne. 29 lipca 1995 z rąk arcybiskupa Sawy przyjął postrzyżyny i święcenia diakońskie. W latach 1993–1996 był studentem Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, a następnie w latach 1996–1999 odbył studia magisterskie z teologii prawosławnej na Wydziale Teologicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, uzyskując tytuł magistra na podstawie pracy Rola modlitwy w monastycznej tradycji Wschodu. 10 września 1998 złożył śluby małej schimy i został hieromnicha.

W latach 2001–2002 odbył roczny kurs języka greckiego na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Atenach i kontynuował studia magisterskie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Atenach, uzyskując magisterium w 2005 roku. Następnie prowadził studia doktoranckie (2005–2009) i obronił doktorat teologii w 2009, pracą Walki patriarchatów prawosławnych z unią w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu XVI wieku. W 2012 został adiunktem na Katedrze Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku.

W latach 1999–2001 pełnił funkcję dyrektora archiwum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, kapelana kaplicy św. Michała Archanioła przy Domu Metropolitalnym oraz duszpasterza młodzieży w warszawskiej parafii katedralnej. 3 kwietnia 2000 został podniesiony do godności ihumena. W latach 2008–2010 pełnił funkcję referenta i dyrektora kancelarii diecezji lubelsko-chełmskiej, a także wizytatora katechezy prawosławnej i duszpasterza studentów prawosławnych w tej diecezji. 23 listopada 2010 został p.o. przełożonego, a 24 września 2011 przełożonym monasteru w Supraślu, zaś 20 marca 2012 otrzymał godność archimandryty. W 2012 został adiunktem na Katedrze Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Był jednym z delegatów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na Święty i Wielki Sobór Kościoła Prawosławnego (2016).

29 czerwca 2017 na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt Między Konstantynopolem a Moskwą. Źródła greckie do autokefalii Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej (1919–1927) otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych. 24 sierpnia 2017 r. został wybrany przez Święty Sobór Biskupów PAKP na biskupa supraskiego, a chirotonia biskupia odbyła się 27 września 2017 r. w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku, pod przewodnictwem metropolity Sawy. Został również nauczycielem akademickim Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Podniesienie do godności ihumena (2000)
Otrzymanie godności archimandryty (2012)
Doktor habilitowany nauk teologicznych (2017)
Wybranie na biskupa supraskiego i chirotonia biskupia (2017)
Nauczyciel akademicki Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie

Ciekawostki

Studiował język grecki w Atenach (2001–2002) i kontynuował studia teologiczne na UOA, uzyskując magisterium (2005).
Został biskupem supraskim w 2017 roku; chirotonię biskupią miał 27 września 2017 w Białymstoku.
Został nauczycielem akademickim Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Udostępnij